Om ni vill se medlemmarnas kontaktinformation

loggar ni in HÄR

James Dickson i Montrose
1748-1826
Efter James Robert Dickson, silversmed från Kelso Skottland som var gift med Janet Robertson

Peter Dickson (3), 1786–1867
flyttade till England och samarbetade med sina syskon i Sverige
Peter gifte sig aldrig

 Äldre grenen  

                         

Robert Dickson 1782-1858    

                         

1:2:1                 Ättlingar till Jane f. Dickson och Fredrik af Sandeberg

1:2:1 6:5:1                                 Ulla Kjellander

1:2:1 6:5:2                                 Christina Rappe

                           

1:3:2                 Ättlingar till William och Hedvig Dickson, f. Hamilton

1:3:2 1:2:1 2                              Annicka Dickson Hartman

1:3:2 1:2:1 2 P                           Jonas Dickson Hartman

1:3:2 1:2:1 2:1                          Oscar Peter Arvidsson

1:3:2 1:2:1 2:1 P                       Anna-Maria Arvidsson

1:3:2 1:2:1 2:1:1                       Elias Arvidsson

1:3:2 1:2:1 2:2                          Hampus Andersson,

1:3:2 1:2:1 2:3                          Andrea Söderqvist

1:3:2 1:2:2                                 Maud Dickson

1:3:2 1:2:2  1                             Björn Ziegler, c/o Maud Dickson-Dulik


1:3:2 1:2:2  2                             Catharina Lindquist

1:3:2 1:2:2  2 :1                        Elin Stolpe

1:3:2 1:2:2  3                             Gabriella Kossman och Erlend Simonsen

1:3:2 1:2:2  3:1                         Agnes Simonsen

1:3:2 1:2:2  3:2                         Ellen Simonsen

1:3:2  2:1:2                                Per och Ylva Jakobsson

1:3:2  2:1:2 1                             Åsa och Jonas Stenmarck

1:3:2  2:1:2 1:1                         Nils Stenmarck

1:3:2  2:1:2 1:2                         Maja Stenmarck

1:3:2 2:2 P                                 Barbro Dickson

                         

1:3:2 2:2:2                                 Birgitta Dickson o. Rolf Dickson Könberg

1:3:2 2:2:2 1                              Rasmus Wahlman

1:3:2 2:2:2 2                              Björn Wahlman och Johanna Wahlman, f 1991 02 28,

1:3:2 2:2:2 2:1                           Theodore Wahlman

1:3:2 2:2:2 2:2                           William Wahlman

1:3:2 2:2 2:3                              Lily Dickson Wahlman,

1:3:2 2:3:1                                 Berit Bendelius o. Lennart Forslund, Tenorvägen 19, 187 33 Täby,

                         

1:3:3 4:1:2  1                             Fredrik  Hallencreutz och Åse Sörmo Hallencreutz

1:3:3 4:1:2 1:1                           Hanna Hallencreutz

1:3:3 4:1:2 1:2                           Adam Hallencreutz

1:3:3 4:2:1  1                             Marijke och Ingemar Hallencreutz

1:3:3 4:2:1 1:1                           Bengt Waller

1:3:3 4:2:1 1:1:1                       Jessica Waller

1:3:3 4:2:1 1:1:2                       William Waller

1:3:3 4:2:3                                 Susanne och Ulfh Hallencreutz

                         

1:3:3 5:2 P                                 Harriet Hallencreutz

1:3:3 5:2:2                                 Elisabeth Dahlberg Hallencreutz

                           

1:3:5                 Ättlingar till James Henry och Maria Dickson, f. Hedengren

1:3:5 3:1:1 1                              Peter och Edelyn Tidholm

                         

1:3:5 3:3:3 3                              Gregor Tidholm, och Elin Balder Tidholm

1:3:5 3:3:3 3:1                          Vendela Tidholm

1:3:5 3:3:3 3:2                           Elise Tidhom

1:3:5 3:3:3 3:3                           Melker Tidhom

                         

1:3:6                 Ättlingar till Margaret Dickson och Gustav Löwenhielm

1:3:6 5:1:1                                 Hugo o. Louise Nordenfelt

                           

1:3:8                 Ättlingar till Agnes Dickson och Stellan Mörner

1:3:8 5:1:2                                 Margaret Tarras-Wahlberg Flock

                         

1:3:8 5:2:3                                 Katarina Tarras-Wahlberg

                         

1:3:8 7:3                                    Eva Enemar

1:3:8 7:2:2                                 Ann-Caroline Mörner

                         

Yngre grenen                           

James Dickson 1784-1855     

                         

2:1:1                 Ättlingar till James Fredrik och Blanche Dickson, född Dickson (2:6:1)

2:1:1 1:1:1  3P                          Sven Öberg

2:1:1  1:1:1 3:1                         Erik och Cecilia Öberg                       

2:1:1  1:1:1 3:1:1                      Gustaf Öberg

2:1:1  1:1:1 3:1:2                      Elias Öberg

2:1:1  1:1:1 3:2                         Anna Löfgren och Peter Löfgren

2:1:1 1:1:1 3:2:1                       Astrid Löfgren

2:1:1  1:1:1 3:3                         Axel Öberg och Caroline Ramqvist-Öberg

2:1:1 1:2:3                                Claes o. Agneta Bonde

                         

                           

2:1:2                 Ättlingar till Caroline Dickson och Olof Wijk

                         

2:1:2 3:2:1  1                             Henning von Platen

2:1:2 3:2:1  4                             Carl Wachtmeister och Anna Wachtmeister (P)

                         

2:1:2 3:2:2                                 Marianne von Rosen (P)

2:1:2 3:2:2 1                              Caroline von Rosen

2:1:2 3:2:2 2                              Fredrik von Rosen

2:1:2 3:2:2 2 P                           Pauline von Rosen

2:1:2 3:2:2 2:1                           Clarence von Rosen

2:1:2 3:2:2 2:2                           Christina von Rosen

2:1:2 3:2:2 3                              Anna von Rosen

2:1:2 3:2:3 2                              Carl-Eric von Platen och Charlotte Linder-von Platen,

2:1:2 3:2:3  2                             Astrid Nyman f. von platen

2:1:2 3:2:3  4                             Wilhelm von Platen

                         

2:1:3                 Ättlingar till Axel och Nancy Dickson, f. Bratt

2:1:3 1:1:1                                 Claes o. Pia Söderhielm                      

2:1:3 1:1:2                                 Catharina Söderhielm Larson och Johan  Larson

2:1:3 1:2                                    Marianne  Högfeldt

2:1:3 1:2:1                                 Johan o. Ingela Högfeldt                        

2:1:3 1:2:2                                 Anne o. Anders Ihre                        

2:1:3 1:3                                    Birgitta Dickson

2:1:3 1:3:1                                 Catinca Nyström                       

2:1:3 1:3:2                                 Philippa Ledin och Håkan Ledin                        

2:1:3 1:3:2  1                             Stephanie Nilsson och Philip

2:1:3 1:3:2  1:1                          Edward Nilsson

2:1:3 1:3:2 1:2                           Vilhelmina Nilsson

2:1:3 1:3:3                                 Niklas Nyström

2:1:3 1:3:3 1                              James-Filip Nyström

2:1:3 1:3:3 2                              Charlotte Nyström

                         

2:1:3 1:4:2                                 Heléne Dickson-Hammarstrand o. Klas Hammarstrand

2:1:3 1:4:2  1                             Madeleine Hammarstrand

2:1:3 1:4:2  2                             Erika Hammarstrand

2:1:3 1:4:3                                 Eleonore Dickson

2:1:3 1:4:3 1                              Therese Dickson  och Mats Pettersson

2:1:3 1:4:3 2                              Louise Dickson

2:1:3 1:4:4                                 Marika Dickson

2:1:3 1:4:4  1                             Maximillian Dickson-Gyllsten

2:1:3 1:4:4  2                             Oscar Gyllsten

2:1:3 2:2                                    Ann Wachtmeister

2:1:3 3:1:1                                 Eleonore "Nono" Tham

2:1:3 3:1:3                                 Eva Tham-Jacobsson o. Anders Jacobsson

2:1:3 3:1:4                                 Madeleine Tham

2:1:3 3:3                                    Beatrice Stael v. Holstein

2:1:3 3:3:1                                 Maud o. Anders Jägbring

2:1:3 3:3:1 1                              Peter Jägbring

2:1:3 3:3:1 2                              Jessica Jägbring och Carl Wiberg

2:1:3 3:3:1 3                              Josefina Jägbring

2:1:3 3:3:2                                 Maria o. Thomas Nordenbor                       

2:1:3 3:3:2 1                              Marcus Nordenborg och Isabel Dahlin

2:1:3 3:3:2 1:1                           Felix Dahlin

                         

2:1:3 3:3:3                                 Erica Stael v. Holstein o. Stefan Nilsson

2:1:3 3:3:3  1                             Fredrika Stael v. Holstein Nilsson

2:1:3 3:3:3  2                             Carl-Johan Stael v. Holstein Nilsson

2:1:3 3:4                                    Måns o. Lena Hummerhielm

2:1:3 4  P                                  Eva Dickson

2:1:3 4:1:1                                 Per Melin

2:1:3 4:1:2                                 Kaj Olov o. Irene Melin

2:1:3  4:1:2  1                            Marcus Melin

2:1:3  4:1:2  2                            Alex Melin

                         

2:1:3 4:3 P                                 Christina Dickson

                         

2:1:3 4:4                                    Björn o. Ninni Dickson

2:1:3 4:4 :1                                Staffan Dickson och Sarah Green

2:1:3 4:4:1 1                              Nor Dickson Green

2:1:3 4:4 2                                 Carmen Dickson

2:1:3 4:5                                    Karl o Åsa Dickson

2:1:3 4:5:1                                 Tona Ellen Dickson

2:1:3 4:5:2                                 Malte Oskar Dickson

                           

                          Ättlingar till Charles Peter och Elisabeth Jane Dickson, f. Dudgeon

2:2:x 2:1:3                                 Hans och Karin Holmström

                         

                           

2:3:1                                           Ättlingar till Emil och Anna Dickson, f. Lewenhaupt

                           

2:3:3                 Ättlingar till Robert och Helen Dickson, f. Parr Anker

2:3:3 1:1 P                                 Ulla Dickson

                         

2:3:3 1:1:1                                 Marika Dickson o. Toni Lundahl

2:3:3  1:1:1 1                             Malin Cohlin och Magnus Olausson

2:3:3 1:1:2                                 James Dickson och Jeanette Dickson                  

2:3:3 1:1:2 1                              Emil Dickson och Amanda Stenberg

2:3:3 1:1:2 2                              Caroline Dickson och Tom Jerry Boman

2:3:3 1:2                                    Helen Dickson              

2:3:3 1:2:1  1                             Carolina Dickson, och Jonte Illbratt            

2:3:3  2:1:4                                Robin Dickson

2:3:3 2:2:1                                 Peter Dickson                     

2:3:3 2:2:1  1                             Tom Dickson

2:3:3 2:2:1  2                             Ebba Dickson

2:3:3 2:2:2                                 Susanne Dickson

2:3:3  2:2:2 P                             Claes Baeckström

2:3:3  2:2:2  1                            Patrik Brage

2:3:3 2:2:3                                 Caroline Dickson

2:3:3 2:3                                    Maud Dickson

2:3:3 2:4                                    Diana Dickson-Zandén

2:3:3 2:4:1                                 Douglas Zandén

                           

2:5:5                 Ättlingar till Osborn och Inga Dickson, f. Damkier

2:5:5 1:2.1                                 Marika Ahlsell

2:5:5 2:4                                    Jan Ahlsell

2:5:5  2:5                                   Nils Jurquet de la Salle

                           

2:5:9                 Ättlingar till Walter Herbert och Ellen Dickson, f. Damkier

2:5:9 1:2:1                                Oscar o. Carina Dickson

2:5:9 1:2:1  1                            Rebecca  och Sada Dickson 

2:5:9 1:2:1  2:1                         Isabelle Barck

2:5:9 1:2:1  2:2                         Wilma Barck

                           

2:6:2                 Ättlingar till Florence f. Dickson och Oscar Quensel

2:6:2 1:1:3                                 Annie Norell Beach

2:6:2 1:1:3 P                              Hugo Beach

2:6:2 2:2:2                                 Astrid och Mikael Helling

2:6:2 2:2:2 3                              Jessica Rosendal                         

                           

2:6:3                 Ättlingar till Alice f. Dickson och Carl Cervin

2:6:3 2:2:3                                 Nils Ankarcrona

2:6:3 2:2:4                                 Willem Ankarcrona

2:6:3 4:3:2                                 Pieter Danielsson

2:6:3 4:3:4                                 Michael Danielsson

2:6:3 4:3:5                                 Caroline och Per Johan Prabert

2:6:3 4:3:5 1                              Madeleine Prabert

2:6:3 4:3:5 1P                           Daniel Bergqvist

2:6:3 4:3:5 1:1                           Benjamin Bergqvist Prabert

2:6:3 4:3:5 2                              Josefin Prabert

                                                    

2:6:7                 Ättlingar till Axel Dickson och Nora Scrope-Hutchinson

2:6:7 2:3                                    Janet Fowler

2:6:7 2:3 P                                 Ian Fowler

                         

2:6:11               Ättlingar till Oscar och Amelie Dickson, f. Löwenhielm

2:6:11 2:1                                  Florence Dickson 

2:6:11 2:2                                  William Dickson

2:6:11 2:2  P                              Elisabet Bjurner

2:6:11 2:2:1                               Emil Dickson o Frida Andersson

2:6:11 2:2:1 1                           Malva Dickson

2:6:11 2:2:1 2                           Hektor Dickson

2:6:11 2:2:1 3                           Loke Dickson

2:6:11 2:2:1 4                           Ada Dickson

2:6:11 2:2:1 5                           Vera Dickson

2:6:11 2:2:2                               Jenny Dickson

2:6:11 2:2:2 P                           Tony Abaji

2:6:11 2:2:2 1                           Elias Abaji Dickson

2:6:11 2:2:2 2                           Elsa Abaji Dickson

2:6:11 2:2:3                               Hannes Bjurner Dickson

2:6:11 2:3:2                               Olof Dickson

2:6:11 2:3:2 P                           Jenny Sjöstedt

2:6:11 2:3:2 1                           Archibald Dickson

2:6:11 2:4                                  Elsie Dickson

                         

2:6:11 2:4:2                              Crispin Dickson

2:6:11 2:4:2 P                           Linda Dickson f. Harryson

2:6:11 2:4:2 1                           Cleo Dickson

2:6:11 2:4:2 2                           Gilbert Dickson

2:6:11 2:4:3                              Chelsie Dickson

2:6:11 2:4:3 1                           Majabell Dickson

2:6:11 2:4:3  2                          Teo Dickson

2:6:11 2:4:4                              Per Dickson

                         

2:6:11 2:5                                Harriet Dickson

2:6:11 2:5  P                            Björn Uhrenius

2:6:11 2:5:1                              Oscar Dickson-Lindeberg

2:6:11 2:5:1 P                           Lena Lempiäninen Linedberg

2:6:11 2:5:1 1                           Algot Lempiäninen Linedberg

2:6:11 2:5:1 2                           Vigor Lempiäninen Linedberg

                         

2:6:11 2:5:2                              Duncan Dickson-Lindeberg

2:6:11 2:5:2  1                          Liam Lindeberg,

2:6:11 2:5:2  2                          Molly Lindeberg

2:6:11 2:5:2  3                          Mila Lindeberg

2:6:11 2:5:3                              Kerstin Dickson Lindeberg och Dan Engström

2:6:11 2:5:3 1                           Axel Engström Lindeberg

2:6:11 2:5:3 2                          Bobinus Engström Lindeberg

2:6:11 2:5:3 3                          Vide Engström Lindeberg

2:6:11 3:2                                James Ramsay

2:6:11 3:2 P                             Angela Ramsay

                         

2:6:11 5:1                                  Ian Dickson Lauritzen o. Ewa Rogell Lauritzen

2:6:11 5:1:1                               Elisabeth Lauritzen och Hans Jörgen Jensen Riis

2:6:11 5:1:2                               Anna och Olle Karlström

2:6:11 5:1:2   1                          Alexander Karlström

2:6:11 5:1:2   2                         Fredrika Karlström

2:6:11 5:1:3                              Andreas Lauritzen o Hanna

2:6:11 5:1:3 1                           Celine  Lauritzen

2:6:11 5:1:3 2                           Nathalie Lauritzen

2:6:11 5:1:4                              Emelie och Markus Syring

2:6:11 5:1:4 1                           Ella Syring

2:6:11 5:1:4 2                           Melker Syring

2:6:11 5:3                                 Carin Gustavsson o. Akke Bengtsson

                         

2:6:11 5:3:1                               Anne-Marie och Christoffer Lindquist

2:6:11 5:3:1  1                           David William Lindquist

2:6:11 5:3:1  2                           Sara Lindquist, Ringstensudde

2:6:11 5:4                                  Ann Eneroth

                         

                         

Några medlemmar har bett att få slippa att ha sina namn utskrivna.        

                         

Övriga medlemmar                

Christina Fermheden             

Maria Förssell Six

Anna Jolfors   

Birgitta Lundin

Marianne Sandella                 

Malin Kedebur-Wicheln        

Tomas Tottie  

Wilhelmina Charlotta Bratt,1781-1845,

gifte med Robert (1), 1782-1858
Robert och Charlotta fick 4 barn varav 2 av dem i sin tur fick barn

Charles (1:3), 1814-1902 fick 8 barn med Eva Amalia Ekström, 1821-1899

Edward (1:2), 1812-1883 gifte sig med Isobel Gordon, 1822-1896 och de fick 13 barn.

Margareta Eleonore Bagge, 1795-1858, gifte sig med James (2),1784-1855
James och Margareta fick 6 barn och 5 av dem fick egna barn