Dicksonska släktföreningens medlemsregister

Var snäll kolla att uppgifterna om dig i medlemsregistret är korrekta

Please check that the details about you in members list are correct

James Dickson i Montrose
1748-1826

Efter James Robert Dickson, silversmed från Kelso Skottland som var gift med Janet Robertson.
Peter Dickson (3), 1786–1867
flyttade till England och samarbetade med sina syskon i Sverige
Peter gifte sig inte
Wilhelmina Charlotta Bratt,
1781-1845, gifte med Robert (1), 1782-1858
Robert och Charlotta fick 4 barn varav 2 av dem i sin tur fick barn
Margareta Eleonore Bagge, 1795-1858, gifte sig med James (2), 1784-1855
James och Margareta fick 6 barn och 5 av dem fick egna barn
Charles (1:3), 1814-1902 fick 8 barn med Eva Amalia Ekström, 1821-1899 Edward (1:2), 1812-1883 gifte sig med Isobel Gordon, 1822-1896 och de fick 13 barn!

        

Äldre grenen

Robert Dickson 1782-1858

1:2:1 Ättlingar till Jane f. Dickson och Fredrik af Sandeberg
1:2:1 7:2  Jane Uggla
1:2:1 6:5:1 Ulla Kjellander
1:2:1 6:5:2 Christina Rappe
1:2:13   Ättlingar till George och Bel Dickson, f. Gibson
1:2:13 3:1 Madeleine o. Ulf Buller
1:3:2 Ättlingar till William och Hedvig Dickson, f. Hamilton
1:3:2 1:2:1  2 Annicka Dickson
1:3:2 1:2:1  2 Oskar Andersson
1:3:2 1:2:1  2 Hampus Andersson
1:3:2 1:2:1  2 Andrea Söderqvist
1:3:2 1:2:2 Maud Dickson-Dulik o. Klaus Dulik
1:3:2 1:2:2  3 Gabriella och Erlend Simonsen
1:3:2 1:2:2  3 Agnes Simonsen
1:3:2 1:2:2  3 Ellen Simonsen  
1:3:2 1:2:2  1 Björn Ziegler
1:3:2 1:2:2  2  Catharina Stolpe 
1:3:2 1:2:2  2 :1 Elin Stolpe
1:3:2 1:2:2  3 Gabriella Kossman och Erlend Simonsen
1:3:2 1:2:2  3:1 Agnes Simonsen
1:3:2 1:2:2  3:2 Ellen Simonsen
1:3:2  2:1:2 Per och Ylva Jakobsson 
1:3:2  2:1:2  1 Åsa och Jonas Stenmarck  
1:3:2  2:1:2  1:1 Nils Stenmarck
1:3:2  2:1:2  1:2 Maja Stenmarck
1:3:2 2:1:3  Sten Jakobsson 
1:3:2 2:2 P Barbro Dickson och Uno Milton
1:3:2 2:2:1 Katrin Holm Åström o Inge Åström 
1:3:2 2:2 2 Birgitta Dickson o. Rolf Dickson Könberg 
1:3:2 2:2 2:1 Rasmus Wahlman 
1:3:2 2:2 2:2 Björn Wahlman f 89 
1:3:2 2:2:2 2:1 Theodore Wahlman
1:3:2 2:2:2 2:2 William Wahlman
1:3:2 2:2 2:3 Lily Wahlman f 93 
1:3:2 2:2 P Barbro Dickson och Uno Milton
1:3:2 2:3:1  Berit Bendelius o. Lennart Forslund
1:3:2 2:3:2 Agneta o. Lars Jedvall
1:3:2 2:3:2  1 Carl Jedvall
1:3:2 2:3:2  2 Hanna Jedvall
1:3:3 Ättling till Emilia född Dickson och Fredrik Hallencreutz

1:3:3 2:4:3

Rolf och Anna Hallencreutz
1:3:3 4:1:2 Anthony & Gerd Hallencreutz
1:3:3 4:1:2  1 Fredrik och Åse Hallencreutz
1:3:3 4:1:2 1:1 Hanna Hallencreutz
1:3:3 4:1:2 1:2 Adam Hallencreutz
1:3:3 4:2:1  1 Marijke och Ingemar Hallencreutz
1:3:3 4:2:1 1:1 Bengt Johansson
1:3:3 4:2:1 1:1:1 Jessica
1:3:3 4:2:1 1:1:2 William
1:3:3 4:2:3 Susanne och Ulfh Hallencreutz
1:3:3 5:2 P Harriet Hallencreutz
1:3:3 5:2:2 Elisabeth Hallencreutz
1:3:5  Ättlingar till James Henry och Maria Dickson, f. Hedengren
1:3:5 3:1:1  1 Peter o Edelyn Tidholm
1:3:5 3:3:3  3 Gregor Tidholm och Elin Blader Tidholm
1:3:5 3:3:3 3:1  Vendela Tidholm
1:3:6 Ättlingar till Margaret Dickson och Gustav Löwenhielm
1:3:6 5:1:1 Hugo o. Louise Nordenfelt
1:3:8 Ättlingar till Agnes Dickson och Stellan Mörner
1:3:8 6:3 Eva och Anders Enemar
1:3:8 7:2:2 Ann-Caroline Mörner

Yngre grenen

James Dickson 1784-1855

2:1:1  Ättlingar till James Fredrik och Blanche Dickson, född Dickson
2:1:1 1:1:1  3 Malin o. Sven Öberg 
2:1:1  1:1:1  3:1 Erik och Cecilia Öberg
2:1:1  1:1:1  3:2 Anna Löfgren och Henrik Löfgren
2:1:1 1:1:1 3:2:1 Astrid Löfgren
2:1:1  1:1:1 3:1:1 Gustaf Öberg
2:1:1  1:1:1 3:1:2 Elias Öberg
2:1:1  1:1:1  3:3 Axel Öberg och Caroline Ramqvist-Öberg
2:1:1 1:2:3 Claes o. Agneta Bonde    URL: www.ekensholm.se/
2:1:2 Ättlingar till Caroline Dickson och Olof Wijk
2:1:2 3:2:1  4  Carl Wachtmeister
2:1:2 3:2:2 Marianne von Rosen
2:1:2 3:2:2  1 Caroline von Rosen
2:1:2 3:2:2  2 Fredrik von Rosen
2:1:2 3:2:2  3 Anna von Rosen
2:1:2 3:2:3 Ursula o. Carl Gustaf von Platen
2:1:3  Ättlingar till Axel och Nancy Dickson, f. Bratt
2:1:3 1:1 Maud Söderhielm
2:1:3 1:1:1 Claes o. Pia Söderhielm   URL: www.go.to/gruvan
2:1:3 1:1:2 Catharina och Johan H. Larson
2:1:3 1:1:2 1 Emil Dickson
2:1:3 1:1:2 2 Caroline Dickson
2:1:3 1:2  Marianne  Högfeldt
2:1:3 1:2:1 Johan o. Ingela Högfeldt  www.aleby.com
2:1:3 1:2:1  1 Carolina Högfeldt
2:1:3 1:2:1  2 Jacob Högfeldt
2:1:3 1:2:1  3 Amelie Högfeldt
2:1:3 1:2:2 Anne o. Anders Ihre 
2:1:3  1:2:2  1 Alexander Ihre
2:1:3  1:2:2  2 Fredrik Ihre
2:1:3 1:3  Birgitta Dickson 
2:1:3 1:3:1  Catinca Nyström
2:1:3 1:3:2  Philippa och Håkan Ledin 
2:1:3 1:3:2  1 Stephanie och Philip Nilsson 
2:1:3 1:3:2  1:1 Edward Nilsson
2:1:3 1:3:2  1:2 Vilhelmina Nilsson
2:1:3 1:3:2  2  T Nyström Ramm 
2:1:3 1:3:3  Niklas o. Marie Louise Nyström 
2:1:3 1:3:3  1 James Filip Nyström
2:1:3 1:3:3  2 Charlotte Nyström
2:1:3 1:4:1  Susanne o. Peter Dickson 
2:1:3 1:4:1  1 Caroline Dickson
2:1:3 1:4:1  2 Cecilia Dickson
2:1:3 1:4:2 Heléne Dickson-Hammarstrand o. Klas Hammarstrand 
2:1:3 1:4:2  1 Madeleine Hammarstrand
2:1:3 1:4:2  2 Erika Hammarstrand
2:1:3 1:4:3  Eleonore Dickson
2:1:3 1:4:3  1 Therese Dickson
2:1:3 1:4:3  2 Louise Dickson
2:1:3 1:4:4  Marika Dickson
2:1:3 1:4:4  1 Maximillian Dickson-Gyllsten
2:1:3 1:4:4  2 Oscar Gyllsten
2:1:3 2:2 Ann Wachtmeister
2:1:3 3:1:1 Eleonore Tham
2:1:3 3:1:3 Eva Tham-Jacobsson o. Anders Jacobsson 
2:1:3 3:1:4 Madeleine Tham
2:1:3 3:3  Beatrice Stael v. Holstein
2:1:3 3:3:1 Maud o. Anders Jägbring 
2:1:3 3:3:1  1  Peter Jägbring 
2:1:3 3:3:1  2 Jessica Jägbring och Carl Wiberg
2:1:3 3:3:1  3 Josefina Jägbring
2:1:3 3:3:2 Maria o. Thomas Nordenborg 
2:1:3 3:3:2  1 Marcus Nordenborg och Isabel Dahlin
2:1:3 3:3:2  2 Sandra Nordenborg och Anders
2:1:3 3:3:2  2:1 Cornelia Nordenborg
2:1:3 3:3:3  Erica Stael v. Holstein o. Stefan Nilsson 
2:1:3 3:3:3  1 Fredrika Stael v. Holstein Nilsson
2:1:3 3:3:3  2 Carl-Johan Stael v. Holstein Nilsson
2:1:3 3:4  Måns o. Lena Hummerhielm 
2:1:3 4  P 2 Eva Dickson 
2:1:3 4:1 Gunilla Melin
2:1:3 4:1:1 Per Melin
2:1:3 4:1:2 Kaj o. Irene Melin 
2:1:3  4:1:2  1 Marcus Melin
2:1:3  4:1:2  2 Alex Melin
2:1:3 4:3  Christina Dickson
2:1:3 4:4  Björn o. Ninni Dickson 
2:1:3 4:4 :1 Staffan Dickson
2:1:3 4:4 :2 Carmen Dickson
2:1:3 4:5  Karl o Åsa Dickson   www.mejsla.se/karl.dickson
2:1:3 4:5:1 Tona Ellen Dickson
2:1:3 4:5:2 Malte Oskar Dickson
  Ättlingar till Charles Peter och Elisabeth Jane Dickson, f. Dudgeon
2:2:x 2:1:3 Hans och Karin Holmström, hans@fjallbackavalo.se
2:3:1  Ättlingar till Emil och Anna Dickson, f. Lewenhaupt
2:3:1 1:1  Margaretha Wachtmeister
2:3:1 1:2 Mari-Ann Skiöldebrand
2:3:3   Ättlingar till Robert och Helen Dickson, f. Parr Anker
2:3:3 1:1 P Ulla Dickson  G.m.  Douglas Dickson, 1931-1993
2:3:3 1:1:1 Marika Dickson o. Toni Lundahl
2:3:3 1:1:1  1 Malin Cohlin o.Eric Archer
2:3:3 1:1:2 James Dickson och Jeanette
2:3:3 1:1:2  1 Emil Dickson 
2:3:3 1:1:2  2  Caroline Dickson 
2:3:3 1:2  Helen Dickson och Jan Aminoff
2:3:3 1:2:1  1 Carolina Dickson och Jonte Illbratt
2:3:3 1:2:1  1:1 Hanna Dickson Ilbratt
2:3:3 1:2:4 Tor Dickson 
2:3:3 1:2:4  1 Amanda Wigren
2:3:3 1:2:4  2 Fredrika Wigren
2:3:3 1:2:4  3 Johanna Wigren
2:3:3 1:2:4  4 Matilda Wigren
2:3:3 1:2:4  5 Oliver Wigren
2:3:3  2:1:4 Robin Dickson 
2:3:3 2:1:5 Edward Dickson
2:3:3 2:2 Clarence o. Margareta Dickson
2:3:3 2:2:1 Peter o. Dickson 
2:3:3 2:2:1  1 Tom Dickson
2:3:3 2:2:1  2 Ebba Dickson
2:3:3 2:2:2 Susanne Dickson
2:3:3  2:2:2  1 Patrik Brage
2:3:3  2:2:2  2 Pernilla Brage
2:3:3 2:2:3  Caroline Dickson
2:3:3 2:2:3   1 Alexander Avila Dickson
2:3:3 2:2:3   2 Claudia Avila Dickson
2:3:3 2:3  Maud Dickson  maud.dickson@telia.com   www.kattpension.se    www.pirotcattery.se
2:3:3 2:4  Diana Dickson-Zandén
2:3:3 2:4:1 Douglas Zandén 
2:3:3 2:4:2  Robert Zandén 
2:5:5 Ättlingar till Osborn och Inga Dickson, f. Damkier
2:5:5 1:2.1 Marika Ahlsell
2:5:5 1:2.1  2 Clara Ahlsell Montén
2:5:5 1:2.1  3 Oscar Ahlsell Montén
2:5:5: 2:2 Madeleine Dickson
2:5:5 2:4 Jan Ahlsell
2:5:5  2:5 Nils Jurquet de la Salle
2:5:5 2:5:1 Sofia Jurquet de la Salle
2:5:5 2:5:2 Isabelle Jurquet de la Salle
2:5:5 2:5:3 Osborn Ahlsell
2:5:9 Ättlingar till Walter Herbert och Ellen Dickson, f. Damkier
2:5:9 1:1 Madeleine Gjersoe
2:5:9 1:2 P Annelise Dickson
2:5:9 1:2:1 Oscar o. Carina Dickson
2:5:9 1:2:1  1 Emil och Sada Dickson
2:5:9 1:2:1  2  Madeleine Dickson och Jonas Barck
2:5:9 1:2:1  2:1 Isabelle Barck
2:5:9 1:2:1  2:2 Wilma Barck
2:5:9 1:2:4 Nicklas Dickson
2:5:9 1:2:4 P Anne Kjaer
2:6:2  Ättlingar till Florence f. Dickson och Oscar Quensel
2:6:2 1:1:3 Annie Norell Beach
2:6:2 1:1:3 2 Elisabeth Beach  
2:6:2 2:2:1 Aru Sandanam
2:6:2 2:2:1  1 Niran Sandanamn
2:6:2 2:2:1  2 Cedwin Sandanamn
2:6:2 2:2:2 Astrid och Mikael Helling
2:6:2 2:2:2 3:1 Wilton Nyberg
2:6:2  2:3:3 Marie Helling
2:6:2 2:4 P Birgitta Helling
2:6:2  2:4:2 Claes och Britt-Marie Helling
2:6:3  Ättlingar till Alice f. Dickson och Carl Cervin
2:6:3 2:2  Ebba Ankarcrona
2:6:3 2:2:2 Johan o. Kerstin Ankarcrona 
2:6:3 2:2:3 Nils Ankarcrona, c/o Ebba Ankarcrona
2:6:3 2:2:4  Willem Ankarcrona 
2:6:3 4:3:1  1 Casimir jr Danielsson
2:6:3 4:3:2 Pieter Danielsson
2:6:3 4:3:4 Michael
2:6:3 4:3:4  1 Philip Danielsson
2:6:3 4:3:4  2 Gustaf Danielsson
2:6:3 4:3:4  3 Michael Jr Danielsson
2:6:3 4:3:5 Caroline och Per Johan Prabert,
2:6:3 4:3:5  1 Madeleine Prabert,
2:6:3 4:3:5  2 Josefine Prabert
2:6:7 Ättlingar till Axel Dickson och Nora Scrope-Hutchinson
2:6:7 2:1 Sally Vaughan
2:6:7 2:2 Jan o. Ian Fowler
2:6:7 2:2:1 Richard Fowler
2:6:7 2:2:1  1 Mya Fowler
2:6:7 2:2:1  2 Robert Fowler
2:6:7 2:2:2 Jeremy Fowler
2:6:7 2:2:2  1 Rosemarie Fowler
2:6:7 2:2:2  2 Elisabeth Fowler
2:6:7 2:2:2  3 Jonathan Fowler
2:6:7 2:2:3 Christopher Fowler
2:6:11  Ättlingar till Oscar och Amelie Dickson, f. Löwenhielm
2:6:11 2:1 Florence Dickson
2:6:11 2:2  William Dickson
2:6:11 2:2  P Elisabet Bjurner
2:6:11 2:2:1  Emil Dickson o Frida Andersson 
2:6:11 2:2:1  1 Malva Dickson
2:6:11 2:2:1 2 Hektor Dickson
2:6:11 2:2:2  Jenny Dickson 
2:6:11 2:2:3 Hannes Bjurner Dickson
2:6:11 2:3  Thomas Dickson o. Sol-Britt Sundqvist
2:6:11 2:3:1 Valdemar Dickson
2:6:11 2:3:2 Olof Dickson
2:6:11 2:3:2 P Jenny Sjöstedt
2:6:11 2:3:2 1 Archibald Dickson
2:6:11 2:4 Elsie Dickson o. Christer Wendenius
2:6:11 2:4:1  Max Dickson
2:6:11 2:4:2 Crispin Dickson
2:6:11 2:4:3 Chelsie Dickson
2:6:11 2:4:3  1 Majabell Karin Dickson
2:6:11 2:4:3  2 Teo Dickson
2:6:11 2:4:4 Per Dickson
2:6:11 2:5  Harriet Dickson o Björn Uhrenius 
2:6:11 2:5:1 Oscar Dickson-Lindeberg 
2:6:11 2:5:2 Duncan Dickson-Lindeberg o Anna Apelgren
2:6:11 2:5:2  1 Liam Lindeberg
2:6:11 2:5:2  2 Molly Lindeberg
2:6:11 2:5:3 Kerstin Dickson-Lindeberg 
2:6:11 3:2   James Ramsay 
2:6:11 5:1 Ian Dickson Lauritzen o. Ewa Rogell Lauritzen 
2:6:11 5:1:1 Elisabeth Lauritzen och Hans Jörgen Jensen Riis
2:6:11 5:1:1  1 Max Sjögren Lauritzen
2:6:11 5:1:1  2 Jonatan Sjögren Lauritzen
2:6:11 5:1:2  Anna Karlström 
2:6:11 5:1:2   1 Alexander Karlström
2:6:11 5:1:2   2 Fredrika Karlström
2:6:11 5:1:3  Andreas Lauritzen 
2:6:11 5:1:3 1 Celine  Lauritzen
2:6:11 5:1:3 2 Nathalie Lauritzen
2:6:11 5:1:4  Emelie och Markus Syring
2:6:11 5:1:3 1 Ella Lauritzen
2:6:11 5:1:3 Hanna Lauritzen
Robert Andreas Lauritzen
2:6:11 5:1:3 2 Melker Lauritzen
2:6:11 5:3  Carin Gustavsson o. Akke Bengtsson 
2:6:11 5:3:1 Anne-Marie och Christoffer Lindquist 
2:6:11 5:3:1  1 David William Lindquist
2:6:11 5:3:1  2 Sara Bell Margaretha Lindquist
2:6:11 5:4 Ann o. Johan Eneroth 
2:6:11 5:4:1 Susanne Eneroth
2:6:11 5:4:2 Ulrika Eneroth

Några medlemmar har bett att få slippa att ha sina namn utskrivna.

Övriga medlemmar

Eva-Christine Bergström.
Marie Björk,
Agneta Bratt, hedersmedlem,
Christina Fermheden,
Maria Förssell Six,  (medarbe
tare Tjolöholm)
Hans och Karin Holmström
Anna Jolfors, Janneliden 11,  guide
Birgitta Lundin, (F.d. intendent på Tjolöholm)

Sidan uppdaterades senast 2017-09-01

 

Webmistress: Maud Dickson